Tuesday, November 11, 2014

Rizza's Prorportion Problem

3 posters cost $9.60. How much will it cost for 48 poster?




It will cost $15 to 48 posters.


I estimated that I can do 12 math problems in 45 mins. How long would it take me to do 20 math
problems?



It will take me 75mins / 1h and 15mins to do 20 math problems.

At the Copy Shoppe, 18 copies cost $1.08. At that rate, how much will 40 copies cost?

3 comments :

  1. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  2. The answer for your question is:
    40 copies would cost $2.40
    (I did cross multiplication)

    ReplyDelete