Rein's Proportion Problem
http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/70152467/
You estimate that you can do 12 math problems in 45 min. How long should it take you to do 20 math problems?
Let x be the minute for 20 question.
Word ratio…Read More
Rizza's Rate Problem
Unit rate to Rate:
https://www.google.com/search?as_st=y&tbm=isch&hl=en&as_q=cookies+and+milk+cartoon
Group: If there is 2 cookies per milk, how many cookies do they need in 10 milk?
Mine: Sally works 24h…Read More
Harbeck's Proportion Problems
Title your post *****'s Proportion Problems
Label your post Proportion Problems and your user name
Please find a picture for one of your problems. Add to the post and include the url.
In the body of the post you need t…Read More
Maybhelle's Proportion Problem
http://www.dominionprinters.com/wp-content/uploads/2009/04/color-copies.jpg
At the Copy Shoppe, 18 copies cost 1.08. At that rate how much will 40 copies cost?
Let x be cost of the 40 copies
Word Ratio, Ratio Table, Find …Read More
Henrielle's Proportion Problems
https://openclipart.org/image/300px/svg_to_png/8865/Gerald_G_Driving_a_car.png
Darrell drove 187 miles in 3 hours. What was Darrell's average rate of speed in miles per hour?
If twinkies cost $1, how much is it for 1…Read More
1). the answer for number 1 is 8 chips for $20 changing questions: Tyler went to the store to buy 4 chips for $6.50,how many chips will he have if he spent $26 ?
1). the answer for number 1 is 8 chips for $20
ReplyDeletechanging questions: Tyler went to the store to buy 4 chips for $6.50,how many chips will he have if he spent $26 ?
He will have 16 chips, I divided 4 and 6.50 and got 0.615 then I multiplied it by 26.
Delete3). If there are 10 cups of milk, there would be 20 cookies, because 10 * 2 =20.
ReplyDeleteYour Word Problem: If there are 6 cookies per milk, how many cookies will they have for 24 cups of milk?
There will be 4 cookies, because 6x4=24 and 1x4=4
ReplyDelete