Zack's Rate ProblemsGroup Rate Problems
Billy went to eat at a fancy restaurant. He bought 87 sandwiches. Each sandwich costs $72.00. How much money does he need to buy 87 sandwiches?
Farmer Joe has a chicken coop. He has one…Read More
Kallyl's Rate Problem
http://www.gograph.com/stock-illustration/paint-brush%20and%20wall%20to%20paint.html
Group Word Problem-(Rate To Unit Rate)
Theirs 12 paintbrushes, and 6 people wants to share it, how many does one person get?
…Read More
James's rate problem
If Bob had 20 apples per milk, how much milk would Bob had if he have 40 apples?
If Antonio drove 50km per hour, how many hours will it take for Antonio to reach 500 km?
If Jericho drove for 60km in 3 h…Read More
Ileana's Rate Problem
Group Problem
(Unit Rate to Rate)
1) If Bob has 20 apples per 1 glass of milk, how many glasses of milk would Bob have if he has 40 apples?
http://en.wikipedia.org/wiki/Milk http://e…Read More
Karl's Rate Problem
www.think-differently-about-sheep.com
Unit Rate to Rate
My Problem
If there's 12 pigs per 10 sheep, how many pigs if there's only one sheep?
Group Problem
If there is 2 cookies per milk, how many cookies do they n…Read More
1). the answer for number 1 is 8 chips for $20 changing questions: Tyler went to the store to buy 4 chips for $6.50,how many chips will he have if he spent $26 ?
1). the answer for number 1 is 8 chips for $20
ReplyDeletechanging questions: Tyler went to the store to buy 4 chips for $6.50,how many chips will he have if he spent $26 ?
He will have 16 chips, I divided 4 and 6.50 and got 0.615 then I multiplied it by 26.
Delete3). If there are 10 cups of milk, there would be 20 cookies, because 10 * 2 =20.
ReplyDeleteYour Word Problem: If there are 6 cookies per milk, how many cookies will they have for 24 cups of milk?
There will be 4 cookies, because 6x4=24 and 1x4=4
ReplyDelete