Tuesday, November 4, 2014

Lei's rate problem

                                          http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Potato-Chips.jpg
My problem
rate to unit
Tyler went to the store to buy 2 chips for $5,how many chips will he have if he spent $20 ?


My problem
unit to rate
Miranda baked 30 cookies in 1 hr. if she bakes 40 cookie, how many hours will it take?

Group problem
If there is 2 cookies per milk, how many cookies do they need for 10 cups of milk?
                                                                               
Group problem 
There are 10 chairs per 5 tables,how many chairs are there per 2 table?


Related Posts:

  • Zack's Rate ProblemsGroup Rate Problems   Billy went to eat at a fancy restaurant. He bought 87 sandwiches. Each sandwich costs $72.00. How much money does he need to buy 87 sandwiches?  Farmer Joe has a chicken coop. He has one… Read More
  • Kallyl's Rate Problem http://www.gograph.com/stock-illustration/paint-brush%20and%20wall%20to%20paint.html Group Word Problem-(Rate To Unit Rate) Theirs 12 paintbrushes, and 6 people wants to share it, how many does one person get? … Read More
  • James's rate problem If Bob had 20 apples per milk, how much milk would Bob had if he have 40 apples? If Antonio drove  50km per hour, how many hours will it take for Antonio to reach 500 km?  If Jericho drove for 60km in 3 h… Read More
  • Ileana's Rate Problem Group Problem (Unit Rate to Rate)       1)  If Bob has 20 apples per 1 glass of milk, how many glasses of milk would Bob have if he has 40 apples? http://en.wikipedia.org/wiki/Milk  http://e… Read More
  • Karl's Rate Problem www.think-differently-about-sheep.com Unit Rate to Rate My Problem If there's 12 pigs per 10 sheep, how many pigs if there's only one sheep? Group Problem If there is 2 cookies per milk, how many cookies do they n… Read More

4 comments :

  1. 1). the answer for number 1 is 8 chips for $20
    changing questions: Tyler went to the store to buy 4 chips for $6.50,how many chips will he have if he spent $26 ?

    ReplyDelete
    Replies
    1. He will have 16 chips, I divided 4 and 6.50 and got 0.615 then I multiplied it by 26.

      Delete
  2. 3). If there are 10 cups of milk, there would be 20 cookies, because 10 * 2 =20.

    Your Word Problem: If there are 6 cookies per milk, how many cookies will they have for 24 cups of milk?

    ReplyDelete
  3. There will be 4 cookies, because 6x4=24 and 1x4=4

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.