Tuesday, November 11, 2014

Kallyl's Proportion Problems

Proportion Problems


If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?









3 pounds cost $15.How many pounds can you buy $45?






Question
An amusement park line is moving about 4 feet every 15 minutes. At this rate, approximately how long will it take for a person at the back of the 50-foot line to reach the front line?



Related Posts:

  • Justin's Proportion Problems 1) If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost? let x be the cost of 12 apples Steps= ratio table, word ratio, find x The cost of the 12 apples is     24  . 2) 3 pounds cost $15. How many pounds can y… Read More
  • Heart's Proportion Problems 1.) You estimate that you can do 12 math problems in 45 mins. How long should it take you to do 20 math problems?           Let x be the amount of minutes it took you to do 20 math problems &nb… Read More
  • Charlene's Proportion Problem Proportion Problems https://www.flickr.com/photos/maegaggles/8192945973/ 1) If 3 twinkies cost $1, how much is it for 15 twinkies The number of twinkies for $15 is 5 . http://en.wikipedia.org/wik… Read More
  • Kate's Proportion Problem http://www.clipartbest.com/cliparts/dc6/pgy/dc6pgyMc9.jpeg 1.If apples cost $6,how much would 12 apple cost ? The 12 apples cost for $24. http://www.blendedfamilymoments.com/2012/02/5-things-teachers-do-that-could… Read More
  • Kallyl's Proportion Problems Proportion Problems If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost? 3 pounds cost $15.How many pounds can you buy $45? Question An amusement park line is moving about 4 feet every… Read More

2 comments :

  1. The answer for your question is:
    ~It would take a person at the back of the 50-foot line to reach the front line in approximately 187.5 minutes
    (I got the answer by doing cross multiplication)

    ReplyDelete
  2. Lol, isn't those questions easy?
    But thanks anyway for answering.

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.