If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?
3 pounds cost $15.How many pounds can you buy $45?
Question
An amusement park line is moving about 4 feet every 15 minutes. At this rate, approximately how long will it take for a person at the back of the 50-foot line to reach the front line?
Justin's Proportion Problems 1) If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?
let x be the cost of 12 apples
Steps= ratio table, word ratio, find x
The cost of the 12 apples is 24 .
2) 3 pounds cost $15. How many pounds can y…Read More
Heart's Proportion Problems
1.) You estimate that you can do 12 math problems in 45 mins. How long should it take you to do 20 math problems?
Let x be the amount of minutes it took you to do 20 math problems
&nb…Read More
Charlene's Proportion Problem Proportion Problems
https://www.flickr.com/photos/maegaggles/8192945973/
1) If 3 twinkies cost $1, how much is it for 15 twinkies
The number of twinkies for $15 is 5 .
http://en.wikipedia.org/wik…Read More
Kate's Proportion Problem
http://www.clipartbest.com/cliparts/dc6/pgy/dc6pgyMc9.jpeg
1.If apples cost $6,how much would 12 apple cost ?
The 12 apples cost for $24.
http://www.blendedfamilymoments.com/2012/02/5-things-teachers-do-that-could…Read More
Kallyl's Proportion Problems
Proportion Problems
If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?
3 pounds cost $15.How many pounds can you buy $45?
Question
An amusement park line is moving about 4 feet every…Read More
The answer for your question is: ~It would take a person at the back of the 50-foot line to reach the front line in approximately 187.5 minutes (I got the answer by doing cross multiplication)
The answer for your question is:
ReplyDelete~It would take a person at the back of the 50-foot line to reach the front line in approximately 187.5 minutes
(I got the answer by doing cross multiplication)
Lol, isn't those questions easy?
ReplyDeleteBut thanks anyway for answering.