Tuesday, November 4, 2014

Someone's Rate Problem

In the body of your post please have 4 word problems here. Make sure you have labeled your Post with your name, rate and unit rate.

Related Posts:

  • Justin's Rate Problem http://www.pamsclipart.com/click rate to unit rate If there's 6 girls per 2 boys how many girls if there's only one boy? rate to unit rate If 5 chickens lays 10 eggs per 5 hours. How many chicken eggs has been laid in the… Read More
  • Aisley's Rate Problem Group word problem: Unit Rate  1. There are 12 paintbrushes and 6 people. How many paintbrushes does each person get ? http://www.clipartpanda.com/categories/art-supplies-clipart-black-and-white&… Read More
  • Rachille's Rate Problems Group Word Problems http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Deli_sandwiches_(1).jpg  1) Billy eats at a fancy restaurant. He enjoys their sandwiches so much that he wants to buy 87 of them. Each sandwich costs $7… Read More
  • Jm's Rate Problem  http://www.thinkstockphotos.co.uk/image/stock-illustration-farm-animals/476225679  Group Problem : 1) There was a farmer named J.M. he left his farm from 1 pm to 6 pm. When he came back the chickens he … Read More
  • Heart's Rate Problems Our Group's Rate Problem (Rate- Unit Rate) https://www.flickr.com/photos/cortneyrae/3474363191/ There was a farmer named JM. He left his farm from 1:00 PM to 6:00 PM. When he came back, the chicken he was taking … Read More

0 comments :

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.