1. Jade has 15 cookies and 1 glass of milk, how many cookies does each milk get? 2. Perrie has 14 papers and 7 pencils, how many paper does each pencil get?
Rate: 1.Jessie have 7 classes in 1 day, how many classes does she have in 5 days . 2.Sally studies 3 hours after school every day , if Sally studies for 10 day, how long does she study after school.
Heart's Rate Problems
Our Group's Rate Problem (Rate- Unit Rate)
https://www.flickr.com/photos/cortneyrae/3474363191/
There was a farmer named JM. He left his farm from 1:00 PM to 6:00 PM. When he came back, the chicken he was taking …Read More
Jm's Rate Problem
http://www.thinkstockphotos.co.uk/image/stock-illustration-farm-animals/476225679
Group Problem :
1) There was a farmer named J.M. he left his farm from 1 pm to 6 pm. When he came back the chickens he …Read More
Rachille's Rate Problems
Group Word Problems
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Deli_sandwiches_(1).jpg
1) Billy eats at a fancy restaurant. He enjoys their sandwiches so much that he wants to buy 87 of them. Each sandwich costs $7…Read More
Aisley's Rate Problem Group word problem:
Unit Rate
1. There are 12 paintbrushes and 6 people. How many paintbrushes does each person get ?
http://www.clipartpanda.com/categories/art-supplies-clipart-black-and-white&…Read More
Karl's Rate Problem
www.think-differently-about-sheep.com
Unit Rate to Rate
My Problem
If there's 12 pigs per 10 sheep, how many pigs if there's only one sheep?
Group Problem
If there is 2 cookies per milk, how many cookies do they n…Read More
the answer for #1 is each person got 2 paintbrush because 12/6 = 2
ReplyDelete1. There are 21 paintbrushes and 7 people. How many paintbrushes does each person get ?
The answer for rate #2 is Sally spent 30 hours of studying for 10 days.
ReplyDeleteRevised question:
Sally studies 2 hours and 30 minutes after school everyday. If Sally studies for 5 days, how many hours did she study?
there are 3 paintbrush for each person 21/7=3
ReplyDeleteSally studies 25 hours in 5 days
ReplyDelete