Tuesday, November 4, 2014

Kate's Rate Problem

Unit Rate to Rate

My Problem
If Sally's class schedule is 7 periods per day, how many class does she have in 5 days?


Group Problem
If there is 2 cookies per milk, how many cookies do they need in 10 milk?


Rate To unit rate

My Problem
Shazday has chicken farm, there is a chicken who lay 5 chicken eggs per 5 hours, if she has 3 chickens how many eggs can it lay for 1 hour?


Group Problem
There are 10 chairs per 5 tables, how many chairs are there per 2 table?



Related Posts:

  • Kate's Proportion Problem http://www.clipartbest.com/cliparts/dc6/pgy/dc6pgyMc9.jpeg 1.If apples cost $6,how much would 12 apple cost ? The 12 apples cost for $24. http://www.blendedfamilymoments.com/2012/02/5-things-teachers-do-that-could… Read More
  • Kate's Rate ProblemUnit Rate to Rate My Problem If Sally's class schedule is 7 periods per day, how many class does she have in 5 days? Group Problem If there is 2 cookies per milk, how many cookies do they need in 10 milk? Rate To unit ra… Read More
  • Kate's Percent Post Read More

6 comments :

  1. The answer for the third question is 3 egg for in hour. I got this answer by doing multiply and
    dividing.,

    Shazday has chicken farm, there is a chicken who lay 10 chicken eggs per 2 hour, if she has 4 chicken how many egg can it lay for 1 hour

    ReplyDelete
  2. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  3. The answer on your period per day question is 35 periods per 5 days. I got this by multiplying.

    If Sally's class schedule is 9 periods per day, how many class does she have in 20 days?

    ReplyDelete
    Replies
    1. The answer is 180 class per 20 days. I got the answer by multiplying.

      Delete

Note: Only a member of this blog may post a comment.