Tuesday, November 4, 2014

Kate's Rate Problem

Unit Rate to Rate

My Problem
If Sally's class schedule is 7 periods per day, how many class does she have in 5 days?


Group Problem
If there is 2 cookies per milk, how many cookies do they need in 10 milk?


Rate To unit rate

My Problem
Shazday has chicken farm, there is a chicken who lay 5 chicken eggs per 5 hours, if she has 3 chickens how many eggs can it lay for 1 hour?


Group Problem
There are 10 chairs per 5 tables, how many chairs are there per 2 table?



Related Posts:

  • Justine's Rate Problem Group Problem: 1.) If there's 6 girls per 2 boys, how many girls are there if there's only one boy? 2.) If there's 2 papers per pencil, how many papers are there if there's 10 pencils? http://www.clker… Read More
  • Fili's Rate Problems Unit Rate -> Rate Problems 1. If Bob has 20 apples per one milk, how much milk would Bob have if he had 40 apples? (Group) 2. Grandma's house is 500km away. Jill drove 50km per hour to grandma's house and it t… Read More
  • Rizza's Rate Problem Unit rate to Rate: https://www.google.com/search?as_st=y&tbm=isch&hl=en&as_q=cookies+and+milk+cartoon Group: If there is 2 cookies per milk, how many cookies do they need in 10 milk? Mine: Sally works 24h… Read More
  • Angelica's rate problem http://johnmichaelkorpal.com/why-does-this-artist-make-art/art-paint-brushes/ Group's Rate - Unit Rate Problem: There are twelve paint brushes and six people want to use it. How much paint brushes does one person get? M… Read More
  • Charlene's Rate Problem http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skimmed_milk.jp My Rate Problems A woman was bought 3L milk for $6 at the grocery store. How much would in cost for 1 Litre. Answer in Unit Rate? Jane took 5h to get to the stor… Read More

6 comments :

  1. The answer for the third question is 3 egg for in hour. I got this answer by doing multiply and
    dividing.,

    Shazday has chicken farm, there is a chicken who lay 10 chicken eggs per 2 hour, if she has 4 chicken how many egg can it lay for 1 hour

    ReplyDelete
  2. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  3. The answer on your period per day question is 35 periods per 5 days. I got this by multiplying.

    If Sally's class schedule is 9 periods per day, how many class does she have in 20 days?

    ReplyDelete
    Replies
    1. The answer is 180 class per 20 days. I got the answer by multiplying.

      Delete

Note: Only a member of this blog may post a comment.