Tuesday, November 4, 2014

Rein's rate problem

http://www.livestrong.com/article/490366-how-to-eliminate-gas-and-bloating-with-apples-and-milk/ 





Group Problem
    rate to unit rate
    If there's 6 girls per 2 boys, how many girl if there's only 1 boy?



My Problem
    rate to unit rate
    There are $0.25 per 100 ml of milk, how many cents there are in ml of milk?



My problem
   unit rate to rate
   If there's 20 apples per milk, how many apples there are in 50 pieces of milk?



Group Problem
   unit rate to rate
   If there's 2 paper per pencil, how many paper are there if there's 10 pencils?


Related Posts:

  • Charlene's Rate Problem http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skimmed_milk.jp My Rate Problems A woman was bought 3L milk for $6 at the grocery store. How much would in cost for 1 Litre. Answer in Unit Rate? Jane took 5h to get to the stor… Read More
  • Zack's Rate ProblemsGroup Rate Problems   Billy went to eat at a fancy restaurant. He bought 87 sandwiches. Each sandwich costs $72.00. How much money does he need to buy 87 sandwiches?  Farmer Joe has a chicken coop. He has one… Read More
  • Angelica's rate problem http://johnmichaelkorpal.com/why-does-this-artist-make-art/art-paint-brushes/ Group's Rate - Unit Rate Problem: There are twelve paint brushes and six people want to use it. How much paint brushes does one person get? M… Read More
  • Ileana's Rate Problem Group Problem (Unit Rate to Rate)       1)  If Bob has 20 apples per 1 glass of milk, how many glasses of milk would Bob have if he has 40 apples? http://en.wikipedia.org/wiki/Milk  http://e… Read More
  • Justine's Rate Problem Group Problem: 1.) If there's 6 girls per 2 boys, how many girls are there if there's only one boy? 2.) If there's 2 papers per pencil, how many papers are there if there's 10 pencils? http://www.clker… Read More

4 comments :

  1. 4). the answer is 20 papers per 10 pencils
    changing questions: If there's 3 paper per pencil, how many paper are there if there's 30 pencils?

    ReplyDelete
  2. 1). If there's only 1 boy, there would be 3 girls, because 6/2 is 3 which are the number of girls if there's only 1 boy.

    Your Word Problem: If there's 20 girls and 10 boys, how many boys are there if there are 10 girls?

    ReplyDelete
  3. the answer for Rosheena's question is 60 paper per 30 pencils because 20/2=10 and 60/2=30 X=60

    ReplyDelete
  4. the answer for Ileana's question is 5 boys per 10 girls because 20/2=10 and then 10/2=5 X=5 boys

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.