Tuesday, November 11, 2014

Rachille's Proportion Problems

http://en.wikipedia.org/wiki/Lemon 

1)To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons would you need if you have 24 cups of water?


Let x be the amount of lemons for 24 cups of water. 
Word ratio, ratio table, find x (cross product)
You would need 18 lemons to make lemonade with 24 cups of water.


http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Feet_on_scale.jpg

2) The ratio of an objects weight on Earth to its weight on the moon is 6:1. the first person to walk on the moon was Neil Armstrong. He weighed 165 lb on Earth. How much did he weigh on the moon?


Let x be how much Neil weighed on the moon. 
Word ratio, ratio table, find x (cross product) 

Neil Armstrong weighed 27.5 lb on the moon.


A Word Problem for You
*At the Copy Shoppe, 18 copies cost $1.08. At that rate, how much will 40 copies cost?

Related Posts:

  • Aisley's Proportion Problem If you buy 10 apples for $5, how much would it be for 30 apples?  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Apples. If you have 5 oranges that coast $4, how much would 15 oranges coast. htt… Read More
  • Lei's Proportion problem http://en.wikipedia.org/wiki/Rubens_apple 1. If apples cost $6,how much would 12 apple cost ? Let x be the cost for 12 apples It will cost $24 for 12 apples http://chicolockersausage.com/2011/12/30/what-is-… Read More
  • Angelica's Proportion Problems http://advancedmls.ca/product/nombre-del-producto4/ 1) If 5 pencils cost 20 cents, how much would 15 pencils cost? Let x be the cost of pencils (15 of them) Word ratio, ratio table, find x (cross product) The cost o… Read More
  • Fili's Proportion Problems Proportion Problems 1) Sam can do 12 math problems in 45 minutes. How long will it take for Sam to finish 20 math problems   Let x be the minutes for 20 math problems Steps: Word Ratio, Ratio table, Find x … Read More
  • Rizza's Prorportion Problem 3 posters cost $9.60. How much will it cost for 48 poster? It will cost $15 to 48 posters. I estimated that I can do 12 math problems in 45 mins. How long would it take me to do 20 math problems? It will take me 75… Read More

3 comments :

  1. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  2. For the word problem given to us, I got an answer of $2.40 because:
    Let x be the $ for 40 copies
    Steps: Word Ratio, Ratio Table, Find x
    Model:

    Copies l $
    18 $1.08
    40 x

    Work:

    1.08 x 40 = 18(x)
    43.2 = 18x
    43.2/18 = 18x/18
    2.40 = x

    So it cost $2.40 for 40 copies.

    Also, very neat pictures as well as the Model and Work

    ReplyDelete
  3. Answer for your question:
    ~For 40 copies it would cost you $2.40
    (I got the answer by doing cross multiplication)

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.