Tuesday, November 11, 2014

Maybhelle's Proportion Problem

http://www.dominionprinters.com/wp-content/uploads/2009/04/color-copies.jpg

At the Copy Shoppe, 18 copies cost 1.08. At that rate how much will 40 copies cost?
Let x be cost of the 40 copies
Word Ratio, Ratio Table, Find x











40 copies cost $2.4.

http://www.designscarborough.co.uk/wordpress/wp-content/uploads/2012/07/bc_poster11.jpg

Three poster cost $9.60. At that rate ho many poster can you buy for $48?
Let x be posters can buy for $48
Word Ratio, Ratio Table, Find x
 






15 poster can you buy for $48.

An 8-ounce box of Crispy Crackers cost $1.59 and a 2-pound box cost $6.79. Which box is the better buy?


Related Posts:

  • Francesca's Proportion Problems 18. Evarado paid $1.12 for a dozen eggs. Write and solve a proportion to determine the cost of the 3 eggs Evarado needs for a recipe. Let x be the cost for 3 eggs Steps: word ratio, ratio table, proportion, find x The… Read More
  • Rachille's Proportion Problems http://en.wikipedia.org/wiki/Lemon  1)To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons would you need if you have 24 cups of water? Let x be the amount of lemons for 24 cups of water.  … Read More
  • Justine's Proportion Problems http://pixgood.com/cartoon-lemonade-pitcher.html 1.) To make lemonade you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water? Let x:how many lemons you need. Steps:word ratio, r… Read More
  • Maybhelle's Proportion Problem http://www.dominionprinters.com/wp-content/uploads/2009/04/color-copies.jpg At the Copy Shoppe, 18 copies cost 1.08. At that rate how much will 40 copies cost? Let x be cost of the 40 copies Word Ratio, Ratio Table, Find … Read More
  • Lei's Proportion problem http://en.wikipedia.org/wiki/Rubens_apple 1. If apples cost $6,how much would 12 apple cost ? Let x be the cost for 12 apples It will cost $24 for 12 apples http://chicolockersausage.com/2011/12/30/what-is-… Read More

2 comments :

  1. An 8-ounce box of Crispy Crackers cost $1.59 and a 2-pound box cost $6.79. Which box is the better buy?

    the better buy would be the 8 pound box of Crispy Crackers. And I got that using unit rate and rounding off to the nearest tenths

    ReplyDelete
  2. The 8 ounce box is the better buy because it costs the less per ounce. I did this by doing cross products to find the unit price for each ounce. Btw I like your setup of Tang.

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.