Tuesday, November 4, 2014

Kim's Rate Problem


Group problem: Rate to Unit Rate

There was a farmer named JM. He left his farm from 1:00 pm to 6:00 pm, when he came back, the chickens he was taking care of laid 5 chicken eggs. How many chicken eggs did the chickens laid per hour?


My Problem : Rate to Unit rate

Jessica went grocery shopping and spends $6 for 3L of milk. How many liters of milk will she have if she spend $10?


Group Problem: Unit rate to Rate

Krystal decided to do a long drive from Winnipeg to Calgary and made a choice to not change her speed the whole drive. She will make it to calgary in 4 hours. If her speed is 50km/hour . How many kilometers did she travelled the whole 4 hours?



My Problem: Unit rate to Rate

In cooking class, Grade 8's were supposed to bake 16 cookies per 2 trays. If they got a total of 4 trays instead of 2, How many cookies did they make?

Related Posts:

  • Ileana's Rate Problem Group Problem (Unit Rate to Rate)       1)  If Bob has 20 apples per 1 glass of milk, how many glasses of milk would Bob have if he has 40 apples? http://en.wikipedia.org/wiki/Milk  http://e… Read More
  • Charlene's Rate Problem http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skimmed_milk.jp My Rate Problems A woman was bought 3L milk for $6 at the grocery store. How much would in cost for 1 Litre. Answer in Unit Rate? Jane took 5h to get to the stor… Read More
  • Justine's Rate Problem Group Problem: 1.) If there's 6 girls per 2 boys, how many girls are there if there's only one boy? 2.) If there's 2 papers per pencil, how many papers are there if there's 10 pencils? http://www.clker… Read More
  • Zack's Rate ProblemsGroup Rate Problems   Billy went to eat at a fancy restaurant. He bought 87 sandwiches. Each sandwich costs $72.00. How much money does he need to buy 87 sandwiches?  Farmer Joe has a chicken coop. He has one… Read More
  • Angelica's rate problem http://johnmichaelkorpal.com/why-does-this-artist-make-art/art-paint-brushes/ Group's Rate - Unit Rate Problem: There are twelve paint brushes and six people want to use it. How much paint brushes does one person get? M… Read More

8 comments :

  1. The answer for the last word problem is 32 cookies for 4 trays because 16 cookies x 2 = 32 cookies.

    Here is your word problem:
    In cooking class, Grade 8's were supposed to bake 24 cookies per 3 trays. If they got a total of 9 trays instead of 3, how many cookies did they make?

    ReplyDelete
    Replies
    1. The answer to your question is 72 cookies/9 trays I got this by dividing the number of trays(3) per 24 cookies which give me 8 as the answer. I times 8 by 9 (total of trays they got) and got 72.

      Delete
  2. Jessica will have 5L of milk.
    I divided 6 and 3 then multiply it by 10 and
    Heres your problem
    Channy went grocery shopping and spends $5 for 4L of milk. How many liters of milk will she have if she spend $20?

    ReplyDelete
    Replies
    1. The answer to your question is $20/16L of milk. I got this by dividing 4L to $5 which give me $1.25 as the answer and I divided $20 to 1.25 and got 16.
      You can also get the answer 16 by dividimg 5 to 4x20 which is 80. 5/80 =16

      Delete
  3. 3,) Answer to your question:
    Krystal traveled 200 km / 4 hrs. If one hour is equal to 50 km, you just multiply 4 (hrs) by 50 km to get Krystal's speed per 4 hours.

    My question:
    Krystal decided to do a long drive from Winnipeg to Calgary and made a choice to not change her speed the whole drive. She will make it to Calgary in 6 hours. If her speed is 1036 km/hour . How many kilometers did she traveled the whole 6 hours?


    ReplyDelete
    Replies
    1. This comment has been removed by the author.

      Delete
    2. The answer to your question is 172.666666667km/hour. i divided 6 by 6216(1036x6) which give me the answer 1036 and i divide it again to 6 and it gives me the answer 172.66666667 km

      Delete

Note: Only a member of this blog may post a comment.