Tuesday, November 11, 2014

Justine's Proportion Problems



1.) To make lemonade you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water?

Let x:how many lemons you need.

Steps:word ratio, ratio table, find x

Model:                                                                 Work:



Answer Statement: The lemons you need if you have 24 cups of water is 18 lemonades.



2.) Darrel drove 187 miles in 3 hours. What was Darrel's average rate of speed in miles per hour?



Let x:be the miles per hour.

Steps:word ratio,ratio table, and find x

Models:                                                                Work:












Answer Statement: Darrel's average rate of speed in miles per hour is 62.3/hour. 

Question:
~At discount copy 12 copies cost $0.66. Melissa needs 56 copies. How much should they cost?



Related Posts:

  • Angelica's Proportion Problems http://advancedmls.ca/product/nombre-del-producto4/ 1) If 5 pencils cost 20 cents, how much would 15 pencils cost? Let x be the cost of pencils (15 of them) Word ratio, ratio table, find x (cross product) The cost o… Read More
  • Francesca's Proportion Problems 18. Evarado paid $1.12 for a dozen eggs. Write and solve a proportion to determine the cost of the 3 eggs Evarado needs for a recipe. Let x be the cost for 3 eggs Steps: word ratio, ratio table, proportion, find x The… Read More
  • Rachille's Proportion Problems http://en.wikipedia.org/wiki/Lemon  1)To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons would you need if you have 24 cups of water? Let x be the amount of lemons for 24 cups of water.  … Read More
  • Justine's Proportion Problems http://pixgood.com/cartoon-lemonade-pitcher.html 1.) To make lemonade you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water? Let x:how many lemons you need. Steps:word ratio, r… Read More
  • Lei's Proportion problem http://en.wikipedia.org/wiki/Rubens_apple 1. If apples cost $6,how much would 12 apple cost ? Let x be the cost for 12 apples It will cost $24 for 12 apples http://chicolockersausage.com/2011/12/30/what-is-… Read More

3 comments :

  1. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  2. The copies should cost $18
    0.66x=12 1
    0.66x=12
    0.66 0.66
    x=18

    ReplyDelete
  3. The copies should cost $3.08
    12*x = 0.66*56
    12x = 36.96
    ___ _____
    12 12
    x = 3.08

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.